Показать сообщение отдельно
Старый 14.03.2009, 23:18   #1
Рост ®
Старейшина
 
Аватар для Рост ®
 
Регистрация: 12.03.2007
Адрес: Львів
Возраст: 52
Сообщений: 2,210
Вы сказали Спасибо: 13
Поблагодарили 307 раз(а) в 99 сообщениях
Репутация: 562
Отправить сообщение для Рост ® с помощью ICQ
По умолчанию Mazda 3. Цікава Mazda 3 :)

Пам'ятаєте старий анегдот?

Є з ким, є чим, нема де - трагедія.
Є з ким, є де, нема чим - комедія.
Є чим, є де, нема кого - драма.
Є з ким, є чим, є де, а навіщо? - філософія.

Ми з Halin-ом поки в філософів не перетворились, але от в стані драми останній рік, чи й більше перебували. Була цікава ідея, було де її реалізувати, але не було бажаючих Ну але, як воно часто буває з ідеями, вони прагнуть втілитись, так вийшло і цього разу.
Передумовою послужило одне - не завжди є можливість поставити в автомобіль повноцінний сабвуфер. Зрештою, що я вам розказую, самі знаєте. Взяти хоча б туж Мазду 3 хетч-бек. Стелс в багажнику, в задніх крилах не вийде, немає там місця, замість запаски - не кожен погодиться викинути п'яте колесо, я б точно не погодився. А під спинку заднього сидіння - місця в багажнику залишиться хіба для пари пакетів з супермаркету. Але! Але є задні двері, в яких з заводу стоять ті самі 7х5 дюймів, що і в передніх. Чому б не поставити туди низькочастотні динаміки, які будуть грати роль сабвуферів? Самі знаєте, чому ні Проте ми знайшли декілька аргументів за "так".

Отже, задача. В задні двері автомобіля встановити динаміки, які в тій чи іншій мірі замінять суббасовий компонент аудіо системи. Проблема перша - що ставити? 6" в якості сабвуфера - це не серйозно, на сабвуферних частотах такий динамік більше фурчатиме, ніж видаватиме бас, та й перечисліть мені 6" динаміки з реально низькою резонансною частотою! А от 8 дюймів... І тут була перша стінка - караудіо індустрія не пропонує нашій увазі нічого цікавого - це або сабвуфери такого калібру, їх в двері ставити нонсенс, або щось надмірно дороге. А ще серед знайдених претендентів (розглядали і домашку) практично всі динаміки хочуть великого об'єму. І от нарешті коло замкнулося. Чому я так кажу? Бо в своїй автозвуковій юності свою першу осмислену систему я побудував на динаміках... Альфард І от:



Красива коробка, багато обіцяючий напис "Proffesional" Уже чую ваші смішки. Але добре сміється той, хто сміється останній. Отже.
Заявлена номінальна потужність 100 Вт. Нагоди перевірити не мали, але навіть якщо трохи дурять, то це зовсім незле.
Резонансна частота 32 Гц. Виміряна після 15-хвилинної розминки 33.
Добротність 0,23. Еквівалентний об'єм 66 л. Тобто ящик 20 літрів плюс-мінус пів слона. Тобто двері. Тільки давайте флейм на тему "чи можна зробити з дверей ящик" залишимо для Синьої, я в ньому участь приймати не буду. Не тому, що знаю, як з них зробити герметичний ящик, а тому що не бачу в цьому необхідності.
Ну і саме цікаве. Чутливість. Заявлена 91 дБ. Реальна напевно точно не нижче 90, динаміки спокійненько грали, просто підключені до головного пристрою, і навіть басили пристойно від цих хиленьких підсилювачів.
Так, динаміки є. Але як відомо, якщо їх просто доставити до фронту, то отримаємо цікаве блюдо автозвукової кухні під назвою "фазова каша". Щоб ця каша не пригоріла, була задумка ввести двоступеневу фазокорекцію, якою сабовий додаток і притягнути до фронту. А двоступеневу - бо динаміків то два, і в просторі вони рознесені майже на півтора метра.

Тепер реалії. Автомобіль Мазда 3, кузов хетч-бек.
Джерело звуку - штатний головний пристрій, твікнутий Михаїлом, що вже стало традицією в клубі маздоводів. Проект бюджетний, тому фронт по-перше Helix DB 62.1, по-друге під'єднаний до внутрішніх підсилювачів голови поканально, але не просто так, а з використанням вольтодобавки - подібна реалізація вже була, описана вона ось тут.
Фронт встановлений таким самим чином, зупинятися на цьому не буду.



Тепер цікавеньке. Оскільки в порівнянні з минулою системою появились два низькочастотних динаміки, які треба чимось кормити, під пасажирським переднім сидінням поселився двоканальник, Helix DB TWO.



Щоб він помістився, довелось перегнути кронштейн кріплення роз'єму підключення попогрійок і інших маздівських приблуд. А ззаду від ніг пасажира під'єднані до підсилювача кабелі захищає міцний кронштейн з 2-мм сталі. Ну і, звісно, появилася відповідна силова проводка і додатковий запобіжник.



Тепер до головного. Підготовка задніх дверей до встановлення в них альфардівських вісьмірок зайняла чотири дні - не тому, що в них запихалося кілограми віброізоляції, а навпаки, продумувалось, як обійтися, не виходячи за межі здорового глузду. Найцікавіше, що вистарчило обробити двері, як я це звично роблю, готуючи їх до встановлення нормальних 6" динаміків, добавивши декілька розпорок. Ну і довелось попотіти, щоб місце кріплення динаміків було дійсно жорстке. Ну і технологічні отвори не залишені без пристальної уваги.



Оскільки динаміки великі, треба було їх відцентрувати відносно грилів в заводських картах, що вдалось зробити лише завдяки якомусь передбачливому дизайнеру мазда, який явно знав, що колись Рост з Халіним вирішать поставити сюди такі динаміки Іншими словами - там все на міліметрах. Але вдача була з нами Ну і грилі очевидно перероблені.



В остаточному варіанті все приведено до вигляду, який має стандартний заводський салон:



Через те, що на інстал довелось потратити багато часу, на саме фазове зведення мені залишився день. Поклавши руку на серце - це непроста задача. Потрібно спочатку "підвести" до фронту один динамік, потім долучити до нього другий. А оскільки обидва динаміки впливають один на одного також - це нетривіальна задача. Заставити звучати на капоті просто один сабвуфер в порівнянні з цим - що раз плюнути.
Але от нарешті сабики перестали локалізуватися ззаду, хлопати, як це буває завжди при розфазуванні, в поясницю, нижній бас отримав чітку фактуру. Звичайно, якщо б посидіти над цією системою щільно ще тижні зо два, спробувати ще декілька схем фазокорекції, можна було б довести її до ідеалу, але якщо нагадати собі, що це таки бюджетний проект... А на такий рівень все звелося чудово.
Тепер про звук. Ви може й не повірите, але коли стоїш біля автомобіля, важко усвідомити, що грає не 12". Чітко і до самого низу. Цим альфардам трохи бракує панчу, якщо б їх використовувати в якості мідбасів, але глибини басу від них не відібрати. Ну і швидкість - ніякій дванашці за ними не угнатися. Та й десятці напевно теж, хіба дуже хорошій.
Призвуки дверей в незначній кількості появляються на гучності, коли думаєш "а чи не занадто швидко я біжу?", вірніше, "чи на занадто голосно лунає музика?" На гучності, від якої не плющить повністю мозок призвуків немає. На що і сподівалися, бо це ж все-таки двері, а не фанерні ящики.
Чому вони грають так низько? Думаю, це і тому, що дверна установка, і що добре зведені фази...

Ось такі видались останні два тижні. Halin пише зараз свій трактат про переробку голови і фазокорекцію, потім ми об'єднаємо зусилля і викладемо повний варіант статті на якомусь маздівському форумі, а поки що тут, для своїх, так би мовити, оці пару слів Користуйтесь
Рост ® вне форума   Ответить с цитированием Вверх