Показать сообщение отдельно
Старый 13.04.2011, 02:18   #1
Рост ®
Старейшина
 
Аватар для Рост ®
 
Регистрация: 12.03.2007
Адрес: Львів
Возраст: 52
Сообщений: 2,210
Вы сказали Спасибо: 13
Поблагодарили 307 раз(а) в 99 сообщениях
Репутация: 562
Отправить сообщение для Рост ® с помощью ICQ
По умолчанию Комп'ютер в автомобілі

Жваво обговорюються теми про нестандартні джерела звуку, про нестандартні носії.
Я вирішив підняти тему про автомобільні комп'ютери. В принципі, нічого нового, і тут на форумі декілька раз піднімалося питання, і ми з Halin-ом давно щільно присіли на CarPC, що означає - він пройшов випробування часом (уже років два) і якістю.
А причиною мого нинішньго допису стала смерть моєї материнки минулого літа, вірніше не всієї материнки, а інтегрованого на неї відеоадаптера. Поломався роз'єм, відвалився провід землі, ну і земля полізла через монітор, vga-кабель, відеоконтролер, який і спрацював запобіжником...
До речі, черговий раз можна наголосити на надійності кріплення замлі в вашій апаратурі. Якщо відвалиться плюс, пристрій вимкнеться, а якщо мінус - земля може піти по міжблочниках, по інших сигнальних колах. З того часу я всюди, навіть на динаміки ( ) першим приєдную мінусовий провід, і останнім його від'єдную.
Але материнка згоріла, а зараз я добрався до свого комп'ютера, тому треба було шукати нову. І я виявив, що світ на місці не стоїть (хто б сумнівався?).
Отже, нетрадиційний універсальний головний пристрій.
Автомобільний комп'ютер.
Він став за ці два роки суттєво дешевшим і надійнішим.
Що потрібно.
Материнська плата. Я фан платформи Інтел, тому що це надійність і швидкість. Інтел пропонує нашій увазі тепер уже поширену платформу mini-ITX: http://www.mini-box.com/Intel-Mini-ITX-Boards
Мій вибір впав на D510MO з процесором Атом. Свідомо брав у варіанті сингл, тому що в автомобілі важливе мінімальне енергоспоживання, а навіть одноядерного процесора по потужності за очі вистачить.
Спершу думав взяти з ще більш швидкою шиною і під DDR3, але її треба було замовляти, а ця була тут і зараз, все рівно 800МГц - це суттєвий крок вперед у порівнянні з минулою 201-ю.
Оснащення материнки приємно здивувало:
- PCI - для мене наявність важлива, під звукову карточку з оптичним виходом s/pdif і 44,1 кГц.
- є і miniPCI, мені на разі без потреби, вроді як, але мало там що.
- 4 USB + ще 2 на материнці, один з яких під зовнішній SATA-диск - дужже добре, а то USB вічно не вистачає, а тут клондайк цілий.
- 2 3-гігабітних SATA-інтерфейси. Дуже добре, бо швидкість обміну з диском - це і швидкість завантаження системи, що важливо.
- інтегрований аудіо-контролер з аналоговим виходом AC97, до речі, він на Інтелівських платах дуже нічогенький, по якості звучання спокійно переграє усілякі 88-мі піони, 700-ті кларіони і інший блаупункт. Це я цілком серйозно заявляю, бо сам з таким звуком покатався з пів року мінімум.
- наявний коаксиальний цифровий аудіо-вихід s/pdif. Якщо буде йтися про зовсім бюджетний варіант з зовнішнім ЦАПом, то таки чому би й ні? Звичайно, скоріш за все 44,1кГц підтримується через передискретизацію з 48-ми, але як тимчасовий варант, поки будуть дозбируватись гроші на порядну звукову карточку (доларів 200) цілком підійде.
Оот. І це все щастя в розмірі 17х17 см. І при роздрібній ціні 77 умовних одиниць. Плюс 18 за гігабайт хорошої оперативної пам'яті, ну і плюс 6, для рівного рахунку, за кардрідер. Отже, за 100 доларів маємо повністю робочу материнку з можливустю під'єднання будь-яких існуючих носіїв. Круто.

Далі, потрібне живлення. Тут цінової революції не сталось, але я її і не чекав, з чого б то блоки живлення мали дешевшати? 100...110 доларів. Значить разом згрубша 200, щоб материнка ожила.

Але тепер потрібно щось бачити. Монітор. Тут революція цін буяє, за монітор 7" з фізичною роздільчою здатністю 800х480 (реально чудово працює в 800х600, ну і хоч підтримується 1024х768, при цьому без лупи не обійдешся) і тачскріном тепер треба віддати 200...250 доларів. Бляха, років два назад вони по 400 коштували! Ну і появились монітор повністю USB - тобто, vga-кабелю уже не потрібно. І це дуже зручно, коли комп'ютер зручніше поставити в багажнику.

Ну і останнє - твердому потрібне м'яке. Тобто, потрібен диск для встановлення операційної системи. Звичайний вінчестер - не дуже хороший варіант, в Halin-а він уже два роки працює в машині, а в мене і року не прожив, хоч і був військовий, протиударний. Тому я був замінив його на CompactFlash, підєднаний до шини IDE через спеціальний перехідник. Читало воно ще нічого, але писало... гальмо конкретне. Але нічого було робити, вартість на SSD тоді була нівроку собі. А тепер все змінилось. Взагалі-то я хотів взяти SSD-диск гігабайт на 8, просто для системи. А нема! Найменший наявний на 30GB. Можна було звичайно з метою економії пошукати, але мені чекати не захотілось, тому тепер у мене 30-гігабайтний SSD з SATA-2, вартістю 72 долари.

Отже, ми отримали повноцінний автомобільний комп'ютер грубо за 500 доларів. В принципі, якщо дуже захотіти, то можна ужатися і до 400 уо, принісши в жертву, наприклад, час завантаження системи (мене кожен раз при ввімкненні чекати півтори хвилини, поки почне звучати музика дратує, але якщо головне зекономити, то ...).

Отже. Ми отримали універсальний головний пристрій, який має наступні переваги:
- відтворює музику, записану в усіх існуючих форматах, при чому не раз і назавжди прошитих при виготовленні апарата, а з можливістю доставити будь-який кодек.
- підтримує будь-які носії інформації: флешки, будь-які карти пам'яті, зовнішні вінчестери. При бажанні слухати музику з компакт-дисків можна доставити зовнішній слім-двд, зі щілинним завантаженням, теж перевірене нами рішення, яке прекрасно працює.
- наявні якісні автомобільні оболонки поверх операційної системи WinXP, з допомогою яких дуже зручно всім керувати. Сам користуюсь InCarTerminal, безкоштовною німецькою розробкою. Працює без глюків. Керування здійснюється через тач-скрін, або іншими маніпуляторами (є їх різних багато). Тобто, зручність цим всім добром керувати + наглядність виведення інформації.
- в базовому варіанті, при використанні інтегрованого аудіо-контролера можливість отримати звучання хорошого hi-fi рівню.
- в базовому варіанті можна отримати звук в цифровому вигляді для зовнішнього ЦАПа, це вже серйозна замашка на хай-енд.
- в крутому варіанті при встановленні додаткової звукової карти типу Джулії, яка вміє видавати чесні 44,1 кГц + працює через асіо-драйвери, тобто мимо віндовсівських плагінів, отримуємо джерело звуку для систем найсерйознішого рівня.
- мовчу про відео, само собою. До речі, є такі ж материнки, але з інтегрованим аудіо-контролером з декодером 5.1 та 7.1 - для любителів будувати мультимедію в автомобілі.
- це тільки базовий варіант. Комп'ютер можна наворочувати донесхочу, добавляючи ті, чи інші опції, типу навігації і т.д.

Так що от. Є над чим задуматись. Єдина причина, через яку комп'ютер в автомобілі протипоказаний - якщо власник автомобіля з комп'ютерами на ви.
Рост ® вне форума   Ответить с цитированием Вверх